Kā lietot ēteriskās eļļas?

Kā lietot ēteriskās eļļas?

Kas ir ēteriskās eļļas?

Ēteriskās eļļas ir augsti koncentrēti dabiski ekstrakti no augu lapām, ziediem un kātiem.
Visizplatītākais ēterisko eļļu lietošanas veids ir to ieelpošana gan to pārsteidzošās smaržas, gan terapeitisko īpašību dēļ, bet tās var izmantot arī difuzoros un mitrinātājos, kā arī atšķaidīt ar ''nesējeļļu'' un uzklāt uz ādas.

Ēteriskajām eļļām ir plašs ārstniecisko īpašību klāsts. To pretsēnīšu, antibakteriālās un pretvīrusu īpašības padara tās par noderīgu produktu jūsu aptieciņā.

Ir arī pierādīts, ka tās veicina veselīgu miegu, mazina galvassāpes un visumā mazina sāpes. Turklāt ēteriskās eļļas var uzlabot ādas stāvokli, palīdzēt ārstēt saaukstēšanos un veicināt veselīgu gremošanu.

BET! Ir jāievēro ēterisko eļļu drošu lietošanu!

Kā lietot ēteriskās eļļas ar difuzoru


Difuzors ir ierīce, kas izkliedē ēteriskās eļļas gaisā. Šim nolūkam varat izmantot vairāku veidu ēterisko eļļu difuzorus. Drošības apsvērumu dēļ ievērojiet ražotāja norādījumus.

Populāri ēterisko eļļu difuzoru veidi ir:

  • keramikas
  • elektrisks
  • sveces
  • lampu gredzeni
  • ultraskaņas
  • kristālu

Metode 1: Vienkārši ieelpojiet


Vienkāršākā inhalācijas metode ir atvērt pudeli ar tīru ēterisko eļļu un dažas reizes dziļi ieelpot. Bet neļaujiet neatšķaidītai eļļai pieskarties ādai!

Lai izmantotu tvaika metodi, jums būs nepieciešama bļoda ar karstu ūdeni un dvielis. Novietojiet trauku uz galda un pievienojiet dažus pilienus ēteriskās eļļas. Novietojiet dvieli virs galvas un bļodas. Aizveriet acis un vairākas minūtes dziļi ieelpojiet tvaiku. Atkārtojiet dažas reizes visas dienas garumā.

Populāri mūsdienās ir dažādi difuzori. Izdalot ēteriskās eļļas gaisā, ņemiet vērā vai Jums blakus ir grūtnieces vai sievietes, kas baro bērnu ar krūti, bērni vai mājdzīvnieki. Dažas ēteriskās eļļas var būt bīstamas!

Metode 2: Sausā iztvaikošana


Šai metodei ir nepieciešams tikai kāds sauss materiāls, piemēram, vate, koks, porains kristāls (piemēram lavas akmens) vai audums.

Uzpiliniet materiālam dažus pilienus ēteriskās eļļas. Turiet to pie deguna un ieelpojiet vai ļaujiet smaržai dabiski izkliedēties materiālam esot Jums tuvumā.

Materiālu varat pievienot automašīnas ventilācijas atverēm, krekla apkaklei vai spilvendrānai.

Metode3: Lietot ēteriskās eļļas uz ādas


Jūs varat izmantot ēteriskās eļļas ādas kopšanai un masāžai dažādos veidos. Atšķaidiet ēteriskās eļļas ar nesējeļļu (piemēram mandeļu kauliņu) un uzklājiet maisījumu uz ādas. Sekojiet receptei vai savai intuīcijai, lai izveidotu savu unikālo maisījumu.

Koncentrējieties uz muskuļu sāpēm un sasprindzinājumu. Varat arī viegli berzēt eļļu spiediena vietās, piemēram, deniņos, plaukstu locītavās un trešajā acī. Varat arī izmantot eļļas, lai masētu pēdas un iepilinātu dažus pilienus ap degunu.

Vēl viena iespēja ir pievienot ēteriskās eļļas saviem iecienītākajiem kosmētikas līdzekļiem, piemēram, toneriem, serumiem un muskuļu berzes. Bet vienmēr vispirms atšķaidiet ēterisko eļļu nesējeļļā!

Metode 4: Lietot ēteriskās eļļas vannā vai dušā


Lai gan karstuma un mitruma dēļ ēteriskās eļļas vislabāk ir uzglabāt ārpus vannas istabas, tām vannasistabā ir daudz pielietojuma. Pievienojiet dažus pilienus ēterisko eļļu savam šampūnam, kondicionierim un ķermeņa mazgāšanas līdzeklim.

Lai ieelpotu ēteriskās eļļas dušas laikā, pievienojiet dažus pilienus dušas sienām un dziļi ieelpojiet dušas laikā. Vai arī pievienojiet dažus pilienus atšķaidītas ēteriskās eļļas siltai mazgāšanas lupatiņai, ko var izmantot inhalācijām un ķermeņa maigai pīlingam.

Pirms pievienošanas vannas ūdenim, atšķaidiet dažus pilienus ēterisko eļļu ar nesējeļļu. Vai arī izmantojiet ēterisko eļļu sāls vannu vai burbuļvannas produktu izgatavošanai.

Metode 5: Lietot ēteriskās eļļas mitrinātājā


Ja izvēlaties pievienot mitrinātājam ēteriskās eļļas, pārbaudiet ražotāja norādījumus. Daži ultraskaņas mitrinātāju ražotāji neiesaka izmantot ēteriskās eļļas.

Lai izmantotu ēteriskās eļļas mitrinātājā, pievienojiet dažus pilienus ūdens tvertnē. Eļļa dabiski iztvaikos visā telpā. Lai iegūtu labākos rezultātus, izmantojiet vēsu ūdeni un regulāri tīriet mitrinātāju! 

Tas pats attiecas uz aromlampām, kur par iztavikošanas veicinātāju kalpo svecīte. Obligāti ēterisko eļļu atjauciet ar ūdeni! Regulāri tīriet trauciņu!

Ēterisko eļļu ieguvumi:


Ēteriskajām eļļām ir daudz pierādītu ieguvumu veselībai. Tās ir izdevīgs, daudzpusīgs un ērts veids, kā uzlabot savu veselību un dzīves kvalitāti esot tuvāk dabai!

Jūs varat tās izmantot, lai mazinātu sāpes un krampjus, uzlabotu elpceļu veselību un dziedinātu ādas slimības. Tās veicina veselīgu miega režīmu un uzlabo garastāvokli.

Dažu populāru ēterisko eļļu priekšrocības:

Lavanda. Lavandas eļļas sedatīvās īpašības padara to par noderīgu eļļu gan emociju, gan fizisko problēmu, piemēram, nelielu ādas traumu, krampju un deguna blakusdobumu iekaisuma nomierināšanai. To lieto arī, lai mazinātu galvassāpes, trauksmi un bezmiegu.

Tējas koks. Tējas koka eļļas priekšrocības ievērojami pārsniedz tās spēcīgo ārstniecisko smaržu. Šī eļļa ir galvenais ādas kopšanas līdzeklis un palīdz ārstēt pūtītes, nagu sēnīti un kārpas.

Piparmētra. Piparmētru eļļa ir spēcīga eļļa, ko izmanto elpošanas funkcijas uzlabošanai un deguna blakusdobumu iekaisuma mazināšanai. Tam ir arī īpašības, kas palīdz uzlabot gremošanu. Stimulējošais piparmētru aromāts var mazināt sliktu dūšu un uzlabot smadzeņu darbību.

Apelsīns. Apelsīnu eļļa var mazināt trauksmi un stresu. Šī ēteriskā eļļa var nomierināt jūsu nervu sistēmu un veicināt veselīgu limfas plūsmu. Tomēr šī ir citrusaugļu ēteriskā eļļa, kas saules gaismas ietekmē var izraisīt ādas apdegumus.

Citronu. Šo eļļu izmanto imunitātes, asinsrites un limfas plūsmas uzlabošanai. Tās antibakteriālās un pretvīrusu īpašības padara to noderīgu ādas slimību, piemēram, kukaiņu kodumu, pūtīšu un pūtīšu ārstēšanā. Tomēr, tāpat kā apelsīnu eļļa, citronu eļļa var izraisīt ādas fotosensitivitāti. Lietojiet uzmanīgi!

Piesardzības pasākumi ēterisko eļļu lietošanai


Ēterisko eļļu stipruma un iespējamā riska dēļ tās jālieto uzmanīgi. Nelietojiet ēteriskās eļļas iekšķīgi!

Cilvēki, kuriem nevajadzētu lietot ēteriskās eļļas bez ārsta ieteikuma, ir:

> gados vecāki pieaugušie
> bērni jaunāki par 12 gadiem
> sievietēm, kuras ir stāvoklī vai baro bērnu ar krūti


Noteikti ņemiet vērā arī mājdzīvniekus. Dažas ēteriskās eļļas var būt bīstamas mājdzīvniekiem.

Pirms ēterisko eļļu lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja lietojat kādas zāles vai jums ir veselības problēmas, tostarp augsts asinsspiediens, zema imunitāte vai epilepsija.

Runājiet ar sertificētu aromterapeitu, ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par individuālu ārstēšanas plānu.

Izmantojiet nesēju eļļu
Vienmēr sajauciet ēteriskās eļļas ar terapeitiskas kvalitātes nesējeļļu. Izvairieties no eļļām, kas iegūtas no koku riekstiem, ja jums ir alerģija pret riekstiem.

Ādas jutīgums
Ēteriskās eļļas var pasliktināt ādu. Izvairieties no ēterisko eļļu lietošanas jutīgu zonu, piemēram, acu, ausu un mutes, tuvumā. Neuzklājiet tos uz saplaisājušas vai iekaisušas ādas.

Pirms jebkura nesēja vai ēteriskās eļļas lietošanas varat pārbaudīt iespējamās ādas alerģijas, veicot ''plākstera'' testu. Lai veiktu pārbaudi, uzlieciet nelielu daudzumu atšķaidītās eļļas uz plaukstas locītavas iekšējās virsmas vai zem auss. Uzgaidiet 24 stundas, lai redzētu, vai rodas kairinājums.

Dažas citrusaugļu eļļas var izraisīt fotosensitivitāti, ja āda pēc lietošanas tiek pakļauta saules gaismai. Izvairieties lietot uz ādas vietām, kas tiks pakļautas saules iedarbībai 12 stundu laikā.

 

Pieraksties jaunumiem no Kristālu Spēks

Uzzini par jauniem rakstiem pirmā!